كتابخانه هنرستان بعثت

۱۳۸٤/٧/٢٧ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

پيكاسوي فسقلي

۱۳۸٤/٧/٢٧ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

«مارلا المستيد» چهار ساله از بسياري جهات، درست همچون ديگر بچه‌هاي هم‌سن‌وسال خودش است. او يك كودك پيش‌دبستاني است كه عروسك‌بازي مي‌كند. مارلا به نقاشي و رنگ‌آميزي عشق مي‌ورزد؛ اما كاملا متفاوت با ديگر بچه‌هاي دنيا.
، مارلا ده‌ها عدد از نقاشي‌هايش را به امضاي خود رسانده است كه گويي نفس را در سينه علاقه‌مندان هنر آبستره، حبس و توجه جامعه بين‌المللي را به سمت خود جلب كرده است به گونه‌اي كه به محض پايان يافتن نقاشي‌هايش، تابلوهاي او با سرعت هرچه تمام و با قيمتي بيش از 24 هزار دلار، به فروش مي‌رسند.
بوم‌هاي نقاشي مارلا كه به بلندي 150 سانتي‌متر مي‌رسد، با رنگ و ضربات معني‌دار قلمو پر شده‌اند كه تركيبي از ترسيمات و تصويرهاي واضح و مشخص هستند.
والدين مارلا مي‌گويند: او در طول دو سال گذشته، پنجاه تابلوي نقاشي كشيده كه اندازه بيشتر آنها از خود او، بزرگتر بوده است.
مادر مارلا مي‌گويد: مارلا صحبت كردن را پيش از رسيدن به سن دو سالگي، آغاز كرد و پس از آن مرتبا مي‌پرسيد، «آيا من مي‌توانم نقاشي كنم؟». پدر او نيز كه نقاشي آماتور است، مي‌گويد كه من در پاسخ وي فقط مي‌گفتم: «بله، تو مي‌تواني». او افزود: مارلا سه بار در هفته و هر بار، سه ساعت را صرف نقاشي و رنگ‌آميزي مي‌كند و تنها كافي است به او يك قلمو و بوم نقاشي بدهيد تا كار خود را شروع كند.
شهرت مارلا از زماني آغاز شد كه در سن سه سالگي، يكي از آثار نقاشي او مورد توجه يكي از دوستان خانوادگي قرار گرفت و تابلوهاي نقاشي مارلا را در يك كافي‌شاپ محلي نصب كرد. پس از اين كار يكي از مشتريان وي، خواهان خريد يكي از آنها شده بود و سرانجام با قيمت 250 دلار اين تابلو به فروش رسيد. مادر مارلا آن را يك خوش‌اقبالي مي‌داند كه يك بار در زندگي رخ مي‌دهد. او پس از فروش تابلوي دخترش، از چك دريافت‌شده يك كپي تهيه كرده و آن را نزد خود نگه داشته است و مي‌‌خواهد پس از بزرگ شدن مارلا، آن را به وي تحويل دهد و بگويد كه وقتي وي سه ساله بوده، كسي نقاشي‌هايش را خريده است.
روزنامه «نيويورك‌تايمز» تحت عنوان «چهره يك دختر هنرمند جوان» به ويژگي‌هاي اين هنرمند كوچك پرداخته است.
مجله «تايمز» نيز از او با نام «پيكاسوي فسقلي» ياد كرده است. شبكه‌هاي «C.B.S» و «N.B.C» نيز از وي براي مصاحبه دعوت كرده بودند. نقاشي‌هاي وي قابل مقايسه با آثار «جكسون پولاك»، نقاش اكسپرسيونيست آبستره افسانه‌اي است كه به خاطر پاشيدن آزادانه رنگ بر بوم‌هاي بزرگ نقاشي‌اش شهرت پيدا كرده بود. به قول يكي از روانشناسان متخصص كودكان، آثار مارلا را مي‌توان در كنار ديگر آثار حوزه هنر مدرن قرار داد. او تا به حال سيصد هزار دلار بابت نقاشي‌هايش دريافت كرده است و والدينش اين پول را براي تأمين هزينه تحصيل وي در كالج كنار گذاشته‌اند.
گفتني است، دويست مشتري در انتظار خريداري آثار او هستند كه مارلا مي‌خواهد، اين تعداد به ميليون‌ها نفر برسد

۱۳۸٤/٧/٢۳ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها: