استاد محمد باقر آقامیری از نگارگران برجسته کشورمان و رئیس انجمن نگارگری ایران در سال 1329 دریاسوکند از توابع شهرستان گروس بیجار دیده به جهان گشود . تحصیلات ابتدایی رادرزادگاه خود و تحصیلات متوسطه را در تهران و در دبیرستانهای مختلف از جمله دارالفنون گذراند . استاد آقامیری از همان کودکی عشق سرشاری به نقاشی داشت که این عشق و علاقه پس ازدوران نوجوانی با شاگردی نزد استادان بنام و با تحصیلات دانشگاهی در داخل و خارج از کشور شکل پخته تر و آکادمیکی یافت .

 

تحصیلات دانشگاهی :

استاد آقامیری در سال 1353 وارد دانشگاه هنر شد ودررشته نقاشی لیسانس گرفت . سپس مدتی در دانشگاه هنر ساتمپتون انگلستان دررشته هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت . درسال 1373 به دانشگاه تهران راه یافت ودر رشته گرافیک فوق لیسانس گرفت . استاد درسال 1368 از شورای عالی فرهنگ وهنر به دریافت دکترای درجه یک هنر نقاشی ایرانی و اسلامی نائل آمد .


ادامه مطلب
۱۳۸٧/۳/٢٥ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

تذهیب ، همچون نقاشی ، دارای مکتبها و دوره های خاصی است ؛ چنانکه می توان از مکاتب سلجوقی ، بخارا ، تیموری ، صفوی و قاجار و شعب مختلف هر مکتب سخن گفت. برای مثال ، در مکتب تیموری ، شعبه های شیراز ، تبریز ، خراسان و ... را می توان تمیز داد و در واقع ، تفاوت در رنگها ، روش قرار گرفتن نقشها در یک صفحه تذهیب و تنظیم نقشها در مکتبهای مختلف ، عامل این تفاوت است. برای نمونه ، تذهیب در مکتب بخارا به آسانی از تذهیب در دیگر مکتبها بازشناخته می شود. چون ، در مکتب بخارا از رنگهای زنگار ، شنگرف ، سورنج و سیاه استفاده می شده است ؛ در صورتی که در مکتبهای دیگر ، رنگها به این ترتیب کاربرد نداشته است.


ادامه مطلب
۱۳۸٧/۳/٢٥ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

 تقویت و توسعه‌ی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش، ضرورت استفاده از رسانه‌ی الکترونیکی در فرآیند آموزش، به عنوان تأثیر گذارترین عامل و استفاده‌ی هوشمندانه از فناوری‌های نوین آموزشی در عصر اطلاعات امری اجتناب ناپذیر است. انتظار می‌رود کلیه‌ی گروه‌های مرتبط، به ویژه ، هنرآموزان،و هنرجویان هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش، از نرم افزارهای آموزشی در فرآیند یاددهی – یادگیری استفاده نمایند و ضمن کسب هرچه بیشتر قابلیت و توانایی‌های لازم در فرآیند تولید محتوای الکترونیکی نیز، مشارکت داشته باشند

۱۳۸٧/۳/۱۳ساعت ٦:۳٢ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

زن موضوعی است که در ادبیات

و هنرهمیشه مورد توجه و اهمیت

خاصی بوده است. این موضوع در

هنرهای تجسمی ایران  از دیر باز

تاکنون موردتوجه هنرمندان دور

های مختلف ازجمله دوره معاصر

 قرار گرفته است.

۱۳۸٧/۳/٤ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها:

زنان ایرانی که می کوشند در پهنه های نوینی گام بردارند،  اکنون به زمینه نگارگری و تزیین کتاب هم  وارد شده اند. برگزاری نمایشگاه نگارگران جوان در موزه نگارستان در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد در تهران نشانی از این تلاش است. در این نمایشگاه  کارهای چهار زن هنرمند به نامهای لوزا شریف، سونا خلیل زاده، سحر سید نژاد،  و مهری فیناستیان را به نمایش گذاشته اند.

 


ادامه مطلب
۱۳۸٧/۳/۳ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ توسط firoozfard farkhonde نظرات ()
تگ ها: