استاد محمد باقر آقامیری از نگارگران برجسته کشورمان و رئیس انجمن نگارگری ایران در سال 1329 دریاسوکند از توابع شهرستان گروس بیجار دیده به جهان گشود . تحصیلات ابتدایی رادرزادگاه خود و تحصیلات متوسطه را در تهران و در دبیرستانهای مختلف از جمله دارالفنون گذراند . استاد آقامیری از همان کودکی عشق سرشاری به نقاشی داشت که این عشق و علاقه پس ازدوران نوجوانی با شاگردی نزد استادان بنام و با تحصیلات دانشگاهی در داخل و خارج از کشور شکل پخته تر و آکادمیکی یافت .

 

تحصیلات دانشگاهی :

استاد آقامیری در سال 1353 وارد دانشگاه هنر شد ودررشته نقاشی لیسانس گرفت . سپس مدتی در دانشگاه هنر ساتمپتون انگلستان دررشته هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت . درسال 1373 به دانشگاه تهران راه یافت ودر رشته گرافیک فوق لیسانس گرفت . استاد درسال 1368 از شورای عالی فرهنگ وهنر به دریافت دکترای درجه یک هنر نقاشی ایرانی و اسلامی نائل آمد .


استادان :

استاد آقامیری درکنار تحصیلات آکادمیک خود سالها از محضر استادان بنام وچهره های ماندگار نگارگری ایران بهره برده است . چهره های شاخصی همچون مرحوم استاد محمد علی زاویه ، مرحوم استاد نصرت الله یوسفی (تذهیب) ، استاد محمود فرشچیان ، استاد حسین الطافی(گل و مرغ) ، استاد بهمن بروحنی و استاد شیدل (نقاشی آکادمیک) .

 

نمایشگاهها و آوازه جهانی :

استادآقامیری ضمن تحصیلات دانشگاهی خود در 22 سالگی به مجارستان سفر کرد و اولین نمایشگاه از نقاشیهای خوددریک کشور خارجی را ترتیب داد . سه سال بعد ضمن تحصیل در انگلستان نمایشگاهی از آثار خود برپا کرد . آثار استاد در سال 1982 در پاکستان و در سال 1983 در بنگلادش در معرض دید همگان قرار گرفت . در همین سال نام استاد در بین شماری از هنرمندان دیگر از سوی کشورهای اتریش ، سوئیس ، لیبریا ، کانادا و کامرون بعنوان هنرمندان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل به کمیته اهدا کننده این جایزه در اسلو پیشنهاد گردید . آثار استاد آقامیری در نمایشگاه جهانی الجزایر در سال 1987 چنان مورد تحسین قرار گرفت که از بین هنرمندان 36 کشور جهان مدال طلای نمایشگاه به ایشان اهدا گردید . از آن پس سالهاست که نمایشگاه های متعددی ار آثار استاد در نقاط مختلف دنیا برگزار میشود که از آن جمله اند :
کانادا 1988_ 1989 ، چین 1989 ، آمریکا (سیاتل) 1990 ، تاجیکستان 1989 ، جمهوری آذربایجان 1989 ، مالزی 1998 ، انگلستان 1998 ، چین 1998 ، سوئیس (ژنو) 1999 ، قبرس 2000 ، آفریقای جنوبی (پرتوریا _ کیپ تاون) ، آمریکا ( نیویورک _ واشنگتن) 2001 ، آمریکا ( لس آنجلس _ ویرجینیا _ تگزاس) 2003 ، ژاپن 2003 ، هندوستان 2002 . موزه های مختلف کشورمان نیز از آثار استاد بی بهره نمانده اند . از جمله ده اثر ایشان در موزه هنرهای معاصر و همچنین تابلوهای متعددی در موزه شهدا و موزه بانک ملی ایران در معرض دید علاقمندان قرار دارد .

تدریس :

استادآقامیری در کنار فعالیتهای هنری خود سالها نیز در دانشکده های هنرهای زیبا دانشگاه تهران ، دانشگاه هنر ، دانشگاه الزهرا ، دانشگاه آزاد و همچنین هنرستان های تجسمی دختران و پسران تهران تدریس کرده اند . در واقع یکی از خصوصیات استاد آقامیری که زبانزد همگان است تلاش بی شائبه ایشان در انتقال تجربه و دانش خویش به نسل جوان کشور است . تا جایی که استاد آقامیری را شاید بتوان پرشاگردترین استاد نگارگری ایران دانست .برخی ازشاگردان استاد ازنگارگران برجسته ای هستند که آثارآنها بارهادرجشنواره ها و نمایشگاههای مختلف ایران و جهان مورد ستایش قرار گرفته است .

 

نگارگری کتاب و تالیف :

بیش از چهل جلد کتاب از مفاخر بلند ادب پارسی نظیر شاهنامه فردوسی ، دیوان حافظ ، خمسه نظامی ، گلستان و بوستان سعدی ، رباعیات خیام و .... به نقاشی استاد آقامیری مزین شده است . افزون بر این استاد توفیق این رانیز داشته اند که بیش از بیست جلد قرآن کریم رانیز به تذهیب گری خود بیارایند .
هنر و عشقی که ایشان بر سر این کار گذاشته اند زبانزد همگان است تابدانجاکه در سال 1380 به عنوان منتخب خادمان قرآن از ایشان قدردانی شد . اثر تحقیقی و تصویری « عظمت و زوال زورخانه » ازکتابهای معروف استاد آقامیری است ایشان در این کتاب دورانهای مختلف پهلوانی کشور را به رشته تحریر و تصویر کشیده اند و داد پهلوانانی را ستانده اند که با وجود روح بلند ایشان در تاریخ پهلوانی ایران زمین گمنام مانده اند . اثر تحقیقی دیگر استاد رساله ای است بنام « نقش پهلوان و پهلوانی در نگارگری و تاریخ ایران » که در سال 75 با مقدمه ای از دکتر بهروز ثروتیان به رشته تحریر درآمده است . گفتنی است که علاقه استاد آقامیری به پهلوانی و ورزش تنها به تحقیق و تالیف محدود نمی شود . ایشان در ورزش رزمی کاراته از چهره های شاخص ایران هستند . استاد در سال 52 قهرمان کاراته کشور و سه دوره عضو تیم ملی کاراته بود ودرآستانه سی سالگی که مقارن بود با نخستین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به عنوان اولین رئیس فدراسیون کاراته کشور انتخاب شد . استاد آقامیری خود ابداع کننده سبکی بنام « وادوکان » به معنای« خانه صلح و دوستی » است .

 

خطاطی و موسیقی :

استاد آقامیری از نوجوانی نه تنها به نقاشی بلکه به هنر خطاطی نیز علاقه وافری داشت ، از همین رو در اواخر دوران تحصیل در دبیرستان دارالفنون هنگامی که شانزده سال داشت ، به انجمن خوشنویسان که بتازگی تاسیس شده بود قدم گذاشت ودرسال 1346 از کلاسهای مرحوم استاد سید حسین میرخانی بهره ها گرفت تا بدانجا که اکنون در خطهای نستعلیق وشکسته نستعلیق دستی نیکو دارد . افزون بر این استاد اقامیری با موسیقی نیز انس و الفت خاصی دارد . ایشان سازهای فلوت و قره نی را به خوبی مینوازد و بخصوص نواختن قره نی را نزد استاد محمود محمدی از استادان بی همتای این ساز آموخته است . وی در آواز نیز از روی آثار استادان و بزرگان ایران مشقهایی کرده است .

 

               نوآوری درطراحی قالی :

ازجمله کارهای چشمگیراستادآقامیری که تحسین همگان را برانگیخته تحقیقات وطراحی های نوآورانه وبدیعی است که وی در زمینه فرش انجام داده است . تغییر طراحی قالی درشهرقم درسال 1364 از فرم محلی به صورت فرمهای صفوی از جمله دستاوردهای استاد به شمار میرود . درواقع بکارگیری فرمهای اسلیمی و ختایی به شکل مکتب صفوی در نقوش قالی دربافته های قم ملهم ازطرحهای بدیع استاد است . استاد آثار متعددی نیز در اختیار سفارش دهندگانی از تهران وتبریز قرارداده است . منبع سایت آقامیری

۱۳۸٧/۳/٢٥ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ توسط فرخنده فیروزفرد نظرات ()
تگ ها: